Покрівля з утепленням
Всім відомо, що тепле повітря підіймається до гори, тому утеплення покрівлі – доволі відповідальна справа. Його слід виконувати не тільки для того, щоб зимою зберігати тепло в приміщеннях, а ще й літом запобігати їх надмірного нагрівання.
Класичний покрівельний «пиріг» з теплоізоляційним шаром виглядає наступним чином:
- несуча основа конструкції покрівлі (з/б плита, профлист тощо);
- пароізоляційний шар;
- утеплювач (вид, товщина, кількість шарів, щільність – за проектом);
- гідроізоляційний шар;
- ухилостворюючий шар (при необхідності);
- вирівнювальна стяжка;
- основний гідроізоляційний шар.
Пароізоляційний шар можна виконати з т. з. паробар'єру або навіть зі звичайної поліетиленової плівки, бажано тільки проклеїти стики для максимальної герметичності, щоб запобігти насиченню мінераловатного утеплювача парою. Гідроізоляційний шар має запобігати потраплянню вологи в утеплювач. При використанні в якості утеплювача пінополістиролу або екструдованого пінополістиролу позиції 2 та 4 переважно не виконують в зв'язку з тим, що пінополістирол має нульове водопоглинання, тобто не насичюється парою або вологою та не змінює своїх теплотехнічних властивостей навіть знаходячись у воді.
Можна виконати ухилостворюючий шар з полістиролбетону з полістиролбетону, керамзитобетону або керамзитового гравію. Він виконується в тому випадку, коли товщини стяжки недостатньо для задання проектного ухилу покрівлі. При влаштуванні основного гідроізоляційного килима з двох шарів євроруберойду, що наплавляється за допомогою газопламеневих пальників, стяжку необхідно покрити бітумною грунтовкою (праймером), а якщо використовується пвх-мембрана, то попередньо влаштувати підстиляючий шар з голкопробивного геотекстилю.
Улаштування інверсійних покрівель
Останнім часом все більш популярними стають т. з. «інверсійні» покрівлі, де утеплювач знаходиться над основним гідроізоляційним шаром. Поширенню «інверсійних» покрівель при будівництві будівель та споруд, особливо у великих містах, де забудова доволі щільна, сприяло те, що на такій покрівлі можна розмістити повноцінну рекреаційну зону, або міні-парк з пішохідними доріжками, ділянками з різноманітними зеленими насадженнями, тобто те, для чого на рівні вулиці вже бракує місця.
Звісно, в якості утеплювача вже мінеральна вата не годиться, тут застосовують екструдований або як ще його називають екструзійний пінополістирол, завдяки його властивостям, що описані трохи вище. Конструкція покриття покрівлі в цьому випадку має наступний вигляд:
- несуча основа конструкції покрівлі;
- ухилостворюючий шар (при необхідності);
- вирівнювальна стяжка;
- основний гідроізоляційний шар (з пвх-мембрани);
- шар дренажної профільованої мембрани (типу Ізоліт);
- утеплювач (екструдований пінополістирол);
- шар дренажної профільованої мембрани (типу Ізоліт);
- шар термічноскріпленого геотекстилю (типу Typar);
- дренажний шар з гальки або щебеню дрібної фракції;
- тротуарна бетонна плитка або «пиріг» під зелені насадження з шаром родючого грунту.
Як видно зі складу «пирога» «інверсійної» покрівлі, доступ до основного гідроізоляційного шару тут є доволі проблематичним, можливості візуально знайти пошкодження та усунути його, як це можна зробити при «класичному» утепленні покрівлі - немає, тому гідроізоляція має бути надійною та виконана бездоганно.
Наша компанія має досвід виконання робіт з улаштування інверсійних покрівель. Один з останніх об'єктів з покрівлею такого роду – будівля офісного корпусу ТДВ «ІРВА» по вул. Радищева, 10/14 в м. Києві. Одним з аргументів на користь таких покрівель являється те, що дренажний шар з гальки або щебеню влаштовується так, щоб його поверхня була горизонтальна, або майже горизонтальна, тоді фінішне покриття забезпечить візуально рівну поверхню, так що покрівля буде виглядати доволі естетично.